اتلاف چیست؟ مشتری کیست؟- نشست دوم

 

درس گفتار چهارم

مقدمه‌ای بر جلسه گذشته:

در آخرین درس گفتار سه نوع مشتری معرفی شد:

  • مشتری نهایی کسب و کاری
  • مشتری داخلی کسب و کاری
  • مشتریان روابط خانوادگی و دوستی و سایر روابط

و این سوال مطرح شد که یک مشتری مهم دیگر وجود دارد که قرار شد شما آن را پیدا کنید.

مهم ترین مشتری در ناب

مهم‌ترین مشتری:

 پاسخ به سوالی که در جلسه پیش مطرح شد، مهم‌ترین مشتری کیست؟

مهم‌ترین مشتری هر فعالیتی خود ما هستیم. در واقع، تمامی فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم بر دو نوع‌اند: فعالیت‌هایِ نوع یک که مشتری اول آن خودمان هستیم و دیگران مشتری بعدی آن هستند. و فعالیت‌های نوع دو که مشتری اول آن دیگران هستند و مشتری بعدی آن خودمان هستیم.

مثال از فعالیت‌های نوع یک:

 به طور مثال وقتی خوب یا بد می‌خوابیم یا روزانه کمی ورزش می‌کنیم اولین کسی که از این فعالیت‌ها بهره می‌برد یا شاید متضرر می‌شود خود ما هستیم. در عین حال مشتری‌های بعدی هم متقابلا از این فعالیت‌ها بهره می‌برند یا متضرر می‌شوند.

روابط مشتری و خریدار

مثال از فعالیت‌های نوع دو:

مثلا وقتی می‌خواهید محصولی را به دست خریدار برسانید، اولین کسی که از این فعالیت بهره می‌برد یا متضرر می‌شود خریدار یا همان مشتری اول است. در عین حال ما مشتری بعدی این فعالیت هستیم چون متقابلا از این فعالیت‌ها بهره می‌بریم مثل رضایت خاطر یا سود مادی یا حتی متضرر می‌شویم مثل فشارهای روانی یا ضرر مالی.

نتیجه‌گیری:

پس در واقع، جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم، جهان «مشتری و تولیدکننده» یا جهان «ارزش و اتلاف» است. ما تا کنون درباره مشتری، تولیدکننده و اتلاف صحبت کرده‌ایم اما درباره ارزش هیچ صحبتی نکردیم. ارزش به سادگی آن چیزی است که در داخل یک محصول یا خدمت وجود دارد و مشتری حاضر است به خاطر آن پول پرداخت کند یا در مقابل آن برای ما خدماتی انجام دهد. پس معلوم شد که یک محصول یا خدمت همیشه شامل دو قسمت است: ارزش یا اتلاف.

ارزش یا اتلاف

تفکر ناب:

تفکر ناب پاسخ به این پرسش است: چگونه یک فعالیت را از اتلاف تهی و از ارزش سرشار کنیم تا مشتریان راضی داشته باشیم. یادمان باشد ما در جهان تولید کننده-مشتری زندگی می‌کنیم و مهم‌ترین کار ما شناسایی و حذف اتلاف از فعالیت‌های خود و ایجاد ارزش بیشتر برای خودمان و سایر مشتریان‌مان است. و تفکر ناب، بهترین راه ساختن جهانی بهتر برای خودمان و دیگران است. این است اهمیت جهانی تفکر ناب.

Picture of ناب اندیشان

ناب اندیشان

پیمایش به بالا