اتلاف چیست؟ مشتری کیست؟ (نشست اول)

 

درس گفتار سوم

هر کسی به دنبال کاهش هزینه‌ها است؟ شما چطور؟

البته افزایش درآمدها هم مهم هستند اما توجه صرف به افزایش درآمدها همیشه دو مشکل دارد.

مشکلات توجه صرف به افزایش درآمدها:

اول این‌که اگر افزایش درآمدها بدون توجه به کنترل هزینه‌ها صورت گیرد گاهی آن قدر باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود که یا اصلا سود بیشتری به دست نمی‌آوریم یا حتی زیان هم می‌کنیم. دوم این‌که در شرایط رکود نمی‌توان با افزایش قیمت یا افزایش فروش، درآمدها را افزایش داد. پس تنها راه برای رسیدن به سود مناسب، تلاش برای کاهش هزینه‌ها است.

حالا شما به دنبال کاهش هزینه‌ها هستید یا فکر می‌کنید فقط باید به فکر افزایش درآمدها بود؟ اگر به دنبال کاهش هزینه‌ها هستید بدانید که سه راه برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد.

3 راه کاهش هزینه ها:

 راهکار اول:

کاهش هزینه‌ها از طریق افزایش تولید است. این روش تولید انبوه است. به این کار صرفه‌جویی ناشی از مقیاس می‌گویند چون هر چه تولید، بیشتر شود، هزینه هر واحد محصول کمتر می‌شود. اما مشکل این کار چیست؟ همان‌طور که گفتیم در شرایط رکود، نمی‌توان تولید را افزایش داد و از طرف دیگر افزایش تولید به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر است و ما پول کافی برای این کار نداریم. پس چکار کنیم؟

 راهکار دوم:

کات یا به اصطلاح، قیچی کردن بعضی از هزینه‌ها است. مثلا کارکنان را اخراج کنیم، کیفیت محصول را کاهش دهیم یا اضافه کاری‌ها را قطع کنیم. اما این کار مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. به آن فکر کنید. شاید بگویید راه دیگری نداریم. اما ما می‌خواهیم بگوییم راه دیگری هم وجود دارد.

راهکار سوم:

تولید ناب یا کاهش هزینه ها از طریق شناسایی و حذف اتلاف ها است. در تفکر ناب یا همان سیستم تولید تویوتا یک راه عالی و موثر برای کاهش هزینه ها وجود دارد و آن شناسایی اتلاف ها و حذف ریشه ای آن ها است.

اتلاف چیست؟

اتلاف، هر فعالیتی است که ما برای تولید یک محصول یا خدمت انجام می‌دهیم اما واقعا ارزشی به محصول اضافه نمی‌کند و مشتری حاضر نیست برای آن پولی پرداخت کند. یک نمونه اتلاف، توقف دائمی فرآیند تولید به دلیل انواع مشکلات است. اگر بتوانیم جلوی علت اصلی توقف خط را بگیریم جلوی اتلاف را گرفته ایم. به این ترتیب هزینه‌هایمان را کاهش داده ایم بدون این که مجبور باشیم هزینه‌ بیشتری صرف کنیم. پس اگر به دنبال کاهش واقعی هزینه‌ها و دستیابی به سود واقعی هستیم باید بدانیم که فقط یک راه داریم، شناسایی و حذف ریشه‌ای اتلاف آن هم فقط و فقط به کمک تولید ناب. هیچ راه دیگری وجود ندارد.

اما معجزه ناب:

حالا می‌خواهیم برای شما از یک معجزه بگوییم، معجزه ناب. وقتی شروع به شناسایی و حذف اتلاف‌ها آن هم در شرایط موجود خودمان می‌کنیم، به طرز شگفت‌آوری این فرصت را پیدا می‌کنیم که حتی در دوران رکود هم درآمدهایمان را افزایش و بازارمان را گسترش دهیم بدون آن‌که لازم باشد هزینه‌های بیشتری بپردازیم.

Picture of ناب اندیشان

ناب اندیشان

پیمایش به بالا