پیاده سازی ناب

الزامات پیاده سازی ناب

با این‌که هر شرکتی که می‌خواهد تفکر ناب را پیاده کند بسته به شرایط خاص خود دارای چالش‌ها و مشکلات خاص خود است اما مراحل استانداردی وجود دارد که شرکت‌ها در هر شرایطی، به کمک آن‌ها می‌توانند میزان مقاومت‌ها را کاهش داده، دانش ناب را در شرکت گسترش و تعهد لازم برای مبدل شدن به یک شرکت ناب را فراهم آورند.

 

آغاز کار

  1. عامل تغییر: یک عامل تغییر شوید یا برای خودتان پیدا کنید، کسی که قدرت و مسئولیت لازم برای پیش بردن ناب را در شرکت داشته باشد. بهترین کاندیدا برای این کار، مدیر عامل است.
  2. بحران: یک بحران را شناسایی کنيد یا با طرح یک برنامه استراتژیک، بحران ایجاد کنید. شرکتی که دچار بحران نیست یا خود را درگیر شرایط بحرانی (مانند ورود به بازار جدید یا توسعه) نکرده است، نمی‌تواند مسیر ناب شدن را طی کند. مطمئن شوید که همه کارکنان بحرانی بودن شرایط را باور دارند.
  3. دانش: دانش ناب را در شرکت خود گسترش دهيد. بدون اطمینان از دستیابی به یک سطح حداقلی از دانش ناب، فاز پیاده‌سازی را شروع نکنید. برای انتقال صحیح مفاهیم ناب به کارکنان از یک مربی و مشاور ناب استفاده کنید. کسی که می‌تواند تکنیک‌های ناب را آموزش داده و پیاده کند. در عین حال می‌تواند جزیی از سیستم شما شده و یک تیم بهبود ناب تربیت کند.
  4. تمرکز بر بهبود فرآيند به جای بهبود محصول: برای عبور از بحران، به جای تغيير محصول یا بازار خود، به بهبود فرآيندهای خود فکر کنيد. تغيير محصول یا استراتژی‌های بازاریابی یا بازار، اضطرار لازم برای ایجاد بهبود در فرآيندهای عملياتی را از بین می‌برند.
  5. ترسیم نقشه جریان ارزش: ابتدا، یک نقشه جریان ارزش وضع موجود تهیه کنید تا متوجه شوید در حال حاضر چه اتفاقاتی در مسیر تولید محصول یا ارائه خدمت در جریان است، سپس با توجه به کاربرد اصول تفکر ناب، آن را به یک نقشه وضع آینده ناب مبدل کنید و بر اساس اين نقشه، یک برنامه پیاده‌سازی گام به گام تهيه کنيد. بدون نقشه برداری، هیچ بهبودی انجام ندهید. تمام این برنامه را در یک گزارش A3 خلاصه کنید. بدون گزارش A3 هیچ گامی را برندارید.
  6. پیاده‌سازی سریع: خیلی سریع، وارد عمل شوید، یک جریان ارزش نمونه انتخاب کنید، جریان ارزشی که برای شرکت مهم باشد و دستآوردهای چشمگیر و قابل قبول برای همگان به همراه آورد.
  7. گسترش سریع: به محض اینکه در خانواده محصول نمونه به نتایج اولیه دست یافتيد، به سرعت، سیستم را گسترش دهید طوری که تمام فرآيند فیزیکی تولید محصولات را در برگیرد و همزمان فرآيندهای پشتیبانی و دفتری را هدف قرار دهید. در هیچ مرحله‌ای متوقف نشوید و ناب را به کل شرکت خود گسترش دهید.

 

این برنامه پیاده سازی، مبتنی بر برنامه‌ای است که جیم ووماک و دان جونز در کتاب معروف خود به نام تفکر ناب، ارائه کرده‌اند.

Picture of ناب اندیشان

ناب اندیشان

پیمایش به بالا